Lajme

22/06/2023

Deklarata e Mjeshtrit të Madh Fra’ John Dunlap mbi emërimin e Kardinalit Ghirlanda si Cardinalis Patronus i ri

“Ne jemi të nderuar nga vendimi i Papa Françeskut për të emëruar Eminencën e Tij Kardinalin Gianfranco Ghirlanda si Cardinalis Patronus të Urdhrit të Maltës.

30/05/2023

Princi Leka II pritet në Pallatin Magjistral nga Mjeshtri i Madh Fra’ John Dunlap

Princi Leka II, trashëgimtari i vetëm i familjes mbretërore shqiptare, u prit në Pallatin Magjistral nga Mjeshtri i Madh Fra’ John Dunlap.

16/05/2023

Presidenti shqiptar bashkohet me liderët botërorë për të uruar Fra’ John Dunlap për zgjedhjen e tij si Mjeshtër i Madh i 81-të

Një ditë pas zgjedhjes së tij si kreu i Urdhrit Sovran Ushtarak të Maltës, Mjeshtri i Madh i 81-të Fra' John Dunlap mori mesazhe të shumta urimi nga…

05/05/2023

Pelegrinazhi i 65-të ndërkombëtar në Lourdes, i udhëhequr nga Mjeshtri i Madh Fra’ John Dunlap

Pelegrinazhit ndërkombëtar i 65-të i Urdhrit të Maltës në Faltoren e Zojës së Lourdes, Francë, fillon sot. Udhëheqësi i pelegrinazhit është Mjeshtri i Madh Fra' John Dunlap, në angazhimin e tij të parë zyrtar pas zgjedhjes së tij nga Këshilli i Komplet i Shtetit.

03/05/2023

Fra’ John Dunlap Mjeshtri i Madh i 81-të i Urdhrit të Maltës

Fra' John Dunlap është zgjedhur Princi dhe Mjeshtër i Madh i 81-të i Urdhrit Sovran Ushtarak të Maltës.

07/03/2023

Arqipeshkvi i Tiranë-Durrës Mgr. Arjan Dodaj u prit nga Kancelari i Madh dhe Hospedalieri i Madh

Më 7 mars, Arqipeshkvi i Arqidioqezës Tiranë-Durrës, Imzot Arjan Dodaj, u prit nga Kancelari i Madh Riccardo Paternò di Montecupo dhe Hospedalieri i Madh, Fra' Alessandro de Franciscis.

28/01/2023

KAPITULLI I PËRGJITHSHËM I JASHTËZAKONSHËM ZGJODHI KËSHILLIN SOVRAN

Kapitulli i Përgjithshëm i Jashtëzakonshëm, i kryesuar nga Mëkëmbësi i Mjeshtrit të Madh Fra' John Dunlap, zgjodhi të gjithë anëtarët e Këshillit Sovran, të cilët do të qëndrojnë në detyrë për gjashtë vjet.

05/12/2022

MËKËMBËSI I MJESHTRIT TË MADH TAKON PRESIDENTIN SHQIPTAR BAJRAM BEGAJ

Më 2 dhjetor, me rastin e festimeve të 110-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë, Mëkëmbësi i Mjeshtrit të Madh, Fra’ John Dunlap, zhvilloi një takim në Romë me Presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Presidenti falenderoi Urdhrin e Maltës për aktivitetet e shumta shëndetësore dhe sociale të kryera në vend nga trupa vullnetare ‘Malteser Albania’ me mbështetjen e Ambasadës së Urdhrit.

28/11/2022

Pritja zyrtare me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë

Ambasadori i Urdhrit Sovran të Maltës në Shqipëri, SH.T.Z. Stefano Palumbo ju bashkua pritjes shtetërore të organizuar nga Presidenti i Republikës, Shkëlqesia e Tij, Zoti Bajram Begaj me rastin e 110-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë.